Ogólnoświatowa epidemia wirusa COVID-19 to wyjątkowy czas. Czas, który trudno porównać do jakiegokolwiek innego okresu w naszym życiu, ale także historii świata, jaki znamy. Stan niepewności i braku poczucia wpływu jest dla wielu osób bardzo trudny. Obciążenia psychiczne i stresory, jakim podlegamy w ostatnich dniach mogą skutkować obniżeniem nastroju, irytacją, zmęczeniem, brakiem energii czy nawet myślami rezygnacyjnymi lub samobójczymi.
Jak sobie pomóc? Jakie zachowania pomagają, w tym trudnym czasie a jakie szkodzą? W jaki sposób można, choćby w niewielkim stopniu, przejąć kontrolę nad swoim życiem? Jak radzić sobie z natrętnymi myślami i trudnymi emocjami? W takich sytuacjach z pomocą idzie psychologia i wiedza na temat tego, jak działać w sytuacji kryzysu.
Jedna z definicji kryzysu głosi, że jest to czas, gdy stare już nie działa a nowego jeszcze nie ma. W tym stanie balansujemy między tym, na co mamy wpływ, a tym, na co wpływu nie mamy. To naturalne, że przeżywamy wówczas szereg trudnych, niekiedy sprzecznych uczuć. Warto być uważnym na to, co nam służy, poszukać własnych sposobów adaptacji a być może skorzystać z pomocy i wsparcia innych. Warto wspomnieć, że kryzys jest niejako wpisany w nasz rozwój. Wciągu życia przeżywamy szereg sytuacji, które są niezwykle trudne (choćby nauka chodzenia, pisania czy pierwszy zawód miłosny), zaś z perspektywy czasu postrzegamy je jako cenne doświadczenia. Kryzys, choć trudny, gdy nastaje, może być szansą na rozwój a nawet przewartościowanie swojego życia.
Proponowane aktywności:
1. SESJE RELAKSACYJNE ON-LINE DLA PRACOWNIKÓW:
CZAS TRWANIA: 30min
Ilość osób: dowolna
Treningi relaksacji zmniejszają napięcie psychofizyczne, poprawiają samopoczucie, zwiększają koncentrację i pomagają radzić sobie z emocjami. To proste techniki, których skuteczność jest poparta badaniami naukowymi. Uczestnicy uczą się stosować je również samodzielnie (w pracy i w domu). Relaksacja może być także wykonywana przed snem w celu uspokojenia i ułatwienia zaśnięcia.
Przykładowe ćwiczenia to:
Trening Neuromięśniowy Jacobsona, Trening Autogenny Schultza, wizualizacje, ćwiczenia z obszaru uważności (mindfulness) np. skanowanie ciała, obserwacja oddechu, obserwacja dźwięków, uważny ruch itp.
2. INDYWIDULANE SESJE WSPARCIA DLA PRACOWNIKÓW ON-LINE:
CZAS TRWANIA: 50min
Indywidualne wsparcie w czasie kryzysu – rozmowa z psycholożką i psychoterapeutką. Celem rozmów może być: regulacja emocji, poszukanie zasobów klienta i identyfikacja jego potrzeb, wzmocnienie motywacji do działania i szukanie rozwiązań.
3. WARSZTATY ON-LINE:
Proponowane tematy warsztatów:
Coaching zdrowia na czas pandemii – jak zadbać o siebie i swoją odporność?
Negatywne myślenie i zamartwianie się – jak sobie z nimi poradzić?
Warsztat o stresie - jak wykorzystać napięcie zamiast z nim walczyć?
Nie każdy smutek to depresja, nie każda depresja objawia się smutkiem – fakty i mity na temat zaburzeń nastroju.
Żłoba i strata - jak radzić sobie w kryzysie?
Więcej informacji na: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.