Coaching zdrowia - co to jest? Wywiad

Mój wywiad z Martą Chowaniec z magazynu Face&Look

Coaching zdrowia - co to jest?

 Witaj Asiu, jesteś psycholożką, trenerką fitness i jedną z pierwszych w Polsce coacherek zdrowia. Wyjaśnij nam, na czym polega coaching zdrowia.

Coaching Zdrowia (health coaching) to nurt coachingu skierowany do osób, którzy chcą świadomie osiągać swoje cele zdrowotne. Wsparcie to skierowane jest zarówno dla osób chorych, które potrzebują pomocy we wprowadzaniu i przestrzeganiu zaleceń lekarskich ale także zdrowych, które po prostu chcą prowadzić jeszcze zdrowszy styl życia. Bazuje on na doświadczeniach Klienta, jego definicji zdrowia oraz jego unikalnych potrzebach. Klient wspólnie z coachem tworzy swój osobisty plan zapobiegania chorobom lub też powrotu do zdrowia. Coach zdrowia pomoże w zdobywaniu wiedzy, umiejętności oraz narzędzi, byś nabrał/a pewności siebie i stał/a się aktywną uczestniczką/aktywnym uczestnikiem procesu własnego zdrowienia. Proces coachingowy to zwykle 8-12 tygodni. Spotkania odbywają się zwykle co 2 tygodnie.

Dla kogo jest coaching zdrowia?
Dla osób, które potrzebują wsparcia w:
- zmianie stylu życia na bardziej zdrowy;
- zmianie nawyków żywieniowych;
- zwiększeniu poziom aktywności fizycznej;
- schudnięciu lub utrzymaniu prawidłowej masy ciała;
- wprowadzeniu w życie zmian i zaleceń Twojego dietetyka, lekarza czy trenera personalnego;
- radzeniu sobie ze stresem;
- zachowaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym;
- trwałym rzuceniu palenia;
- zmniejszeniu ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Jak wygląda takie spotkanie?

Coaching to taki rodzaj rozmowy dzięki której chcę poznać świat drugiej osoby. Dowiedzieć się, co chce osiągną i dlaczego jest to dla niej ważne. Wspólnie przyglądamy się temu, co już jest, co może pomóc w zmianie i temu co ewentualnie może się nie udać. Np. jeśli chcę ograniczyć słodycze ale jednocześnie wiem, że za tydzień są imieniny Basi i Basia na pewno przyniesie do pracy ten pyszny sernik, który sama piecze - to co ja mogę wtedy zrobić?

W mojej pracy coacha bardzo ważne jest poznanie sposobu myślenia Klienta, który blokuje jego działanie. Są to myśli typu: nie dam rady, już tyle razy próbowałam, jestem do niczego, jestem za bardzo leniwy itp. Pomóc może przywołanie wspólnie z Klientem takich sytuacji, w których udało mu się osiągnąć jakiś ważny cel. Co to było, dlaczego wtedy się udało, co mu pomogło i co z tej sytuacji może przynieść do obecnej? Np. jeśli kiedyś regularnie biegałam i pomogło mi w tym, że Marek biegał ze mną, może tym razem również poszukam kompana do ćwiczeń?

Coaching to nie jest dawanie rad, ale wspólne poszukiwanie takiego sposobu, aby Klient mógł samodzielnie i z pełną odpowiedzialnością wprowadzić zmianę. Samodzielnie, ale jednocześnie wspólnie z coachem, który wierzy w Klienta i w to, że się uda.

 Z jakimi problemami zgłaszają się do Ciebie klienci?

Głównie jest to odchudzanie. Ponieważ jestem też trenerką fitness często spotykamy się na siłowni. Przez część spotkania rozmawiamy a resztę trenujemy. Współpracuję także z dietetyczką oraz fizjoterapeutą i w razie potrzeby oferujemy pełne wparcie.

Niedługo koniec roku i pewnie większość z nas w styczniu będzie układać postanowienia noworoczne. A potem tradycyjnie ich nie dotrzymywać. Dlaczego tak się dzieje?

Powodów jest kilka (śmiech). Jednym z nich to nierealistycznie stawianie tych wymagań. Jeśli cel jest zbyt trudny i chcemy go osiągnąć w bardzo krótkim czasie na pewno spotkamy trudności, które nas zdemotywują. Np. jeśli chcę schudnąć 5 kilo w miesiąc.

Planowanie kilku rzeczy na raz. Np. jeśli chcę od 1 stycznia jednocześnie: odstawić cukier, ograniczyć mięso, pić więcej wody, zacząć biegać, nauczyć się francuskiego i zapisać na pole dance - jest raczej pewne, że coś może się nie udać. Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej dawkować sobie cele i realizować je po kolei. Jeden po drugim. Czekając, aż ten wcześniejszy wejdzie nam w nawyk.

Chęć robienia wszystkiego samemu. Tak jak pisałam wcześniej warto zadać sobie pytanie - czy ktoś mi może pomóc w osiągnięciu mojego celu? Może powiem Magdzie, że chcę ograniczyć cukier i poproszę, żeby mnie nie częstowała codziennie ciastkami? Może umówię się z Olą, że będziemy razem chodziły na basen? Może wybiorę się jednak do dietetyczki, które ułoży mi właściwą dietę?

Obwinianie się za każde, nawet najmniejsze odstępstwo od celu, postrzeganie tego, jako porażki i automatycznie rezygnacja z całego przedsięwzięcia. Tu ten słynny przykład z imieninami - skoro zjadłam sernik u Basi a obiecałam sobie, że nie jem cukru, to znaczy, że z diety nici i od teraz mogę się opychać do woli (oraz pielęgnować w sobie myśl, że jestem beznadziejna, bo znowu mi się nie udało).

Tego typu myślenie odbiera wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość.

Dzięki pracy z coachem możemy uniknąć tych błędów lub przewidzieć, że mogą wystąpić i ułożyć plan B. A przede wszystkim dać sobie prawo do popełniania błędów. Co z tego że dziś się troszkę nie udało? Jutro też jest dzień.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Całość TUTAJ

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej…

Rozumiem i akceptuję
© 2019 Joanna Gieldarska. Prawa Zastrzeżone.
facebook_page_plugin